The much-awaited winners’ list of the 64th National Film Awards was announced on Friday morning. Sonam Kapoor -starrer ‘Neerja’, which was directed by Ram Madhvani, was declared as the Best Hindi Feature Film.

Akshay Kumar bagged the Best Actor award for his act in ‘Rustom’ while Ajay Devgn -directed ‘Shivaay’ won the award for Best VFX. Sonam Kapoor also got a Special Mention for her performance in ‘Neerja’.

Watch 64th National Film Awards HD Video & Complete Winner Lists

Over 300 films vied for the honours this year. The process to choose the best from Indian cinema began in mid-March. Filmmaker Priyadarshan was the chairperson of the jury in feature films category, while nationally acclaimed cinematographer and writer Raju Misra was the chairperson in non-feature category.

64th National Film Awards Akshay Kumar and sonam kappor

64th National Film Award Full Winner Lists:

Best Feature Film: Kasaav (Marathi)
Best Direction: Rajesh Mapuskar for Ventilator(Marathi)
Best Actor: Akshay Kumar for Rustom (Hindi)
Best Actress: Surabhi C.M for Minnaminungu – the Firefly (Malayalam)
Best Supporting Actor: Manoj Joshi for Dashakriya (Marathi)
Best Supporting Actress: Zaira Wasim for Dangal (Hindi)
Best Child Artist: Adish Praveen for Kunju Daivam (Malayalam), Nur Islam and Samiul Alam for Sahaj Pather Gappo (Bengali), Manohara. K for Railway Children (Kannada)

Best Male Playback Singer: Sundharayyar for song Jasmie E from film Joker (Tamil)
Best Female Playback Singer: Iman Chakraborty for song Tumi Jaake Bhalo Basho from film Praktan (Bengali)
Best Cinematography: S. Thirunavukarasu for 24 (Tamil)

BEST SCREENPLAY
Screenplay writer (original): Syam Pushkaran for Maheshinte Prathikooram (Malayalam)
Screenplay Writer (Adapted): Sanjay Krishnaji Patil for Dashakriya (Marathi)
Dialogues: Tarun Bhascker for Peli Chuplu (Telugu)

BEST AUDIOGRAPHY

Sound Designer: Jayadevan Chakka Dath for Kaadu Pookkunna Neram (Malayalam)


Re-recordist of the final mixed track: Alok De for Ventilator (Marathi)
Best Editing: Rameshwar for Ventilator (Marathi)
Best Production Design: Subrata Chakraborthy, Shreyas Khedekar and Amit Ray for 24 (Tamil)
Best Costume Designer: Sachin Lovalekar for Cycle (Marathi)
Best Make-up Artist: NK Ramakrishna for Allama (Kannada)
Best Music Direction (Songs /Background Score): Bapu Padmanabha for Allama (Kannada)
Best Lyrics: Vairamuthu for song Entha Pakkam from film Dharma Durai (Tamil), Anupam Roy for Tumi Jaake Bhalo Basho from Praktan(Bengali)

Special Jury Award: Mohan Lal
Best Choreography: Raju Sundaram for Janatha Garrage(Telugu)
Best Special Effect: Naveen Paul for Shivaay (Hindi)

SPECIAL MENTION

Sonam Kapoor for Neerja (Hindi)
Adil Hussain for Mukti Bhawan (Hindi) and Maj Rati Keteki (Assamese) Producer Red Carper Moving Pictures and director Shubhashish

Bhutiani for Mukti Bhawan (Hindi) Producer Eleeanora Images Private Ltd and director Nila

Madhab Panda for Kadvi Hawa (Hindi)

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution

Best Assamese Film: Maj Rati Keteki
Best Bengali Film: Bisorjon
Best Hindi Film: Neerja
Best Kannada Film: Reservation
Best Konkani Film: K Sera Sera –Ghodpachen Ghoddtelem
Best Malayalam Film: Maheshinte Prathikaaram
Best Marathi Film: Dashakriya
Best Telegu Film: Peli Chuplu
Best Gujarati Film: Wrong Side Raju
Best Tamil Film: Joker

Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution

Best Moran Film: Haanduk
Best Tulu Film: Madipu

Non-Feature Films

Best Non Feature Film: Fireflies In The Abyss
Best Debut Film of a Director: Soz…A Ballad of Maladies by Tushar Madhav
Best Biographical/ Historical Reconstruction: Zikr Us
Parivashka: Begum Akhtar
Best Arts/Cultural Film: In The Shadow of Time and The Lord of The Universe
Best Environment Film including Agriculture: The Tiger Who Crossed The Line
Best Film on Social Issues: I Am Jeeja and Sanath
Best Educational Film: The Waterfall
Best Exploration/Adventure Film: Matitle Kusti
Best Investigative Film: Placebo
Best Animation Film: Hum Chitra Banate Hain
Special Jury Award: The Cinema Travellers
Best Short Fiction Film: Aaba
Best Film on Family Values: Little Magician
Best Direction: Aaba Aiktaay Naa?
Best Cinematography: Kalpvriksha” and Adnyat
Best Audiography: In Return Just A Book
Best Editing: Gudh
Best Music: Leeches
Best Narration/Voice Over: Makino

SPECIAL MENTION

Director Amitabh Parashar for The Eyes of Darkness
Director Ramen Borah and Sibanu Borah for Sikar Aru Sitkar
Director Soumya Sadanandan for Chembai-Descoperire A Mea Unei Legend

BEST WRITING ON CINEMA
Best Book on Cinema: Lata : Sur Gatha by Yatindra Mishra
Best Film Critic: G. Dhananjayan

Most Film Friendly State Award: State of Uttar Pradesh

Special Mention: State of Jharkhand

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here